یئنی یازې‌لار / Yeni Yazılar
آنا صفحه Ana Səhifə / تاریخ / ترکان / چشم انداز آتی ناسيوناليسم قومی در آذربايجان ايران / 3-توده­ های اجتماعی

ترکان / چشم انداز آتی ناسيوناليسم قومی در آذربايجان ايران / 3-توده­ های اجتماعی

ترکان و بررسي تاريخ, زبان و هويت آنها در ايران حسن راشــــــــــدی

ترکان

و

بررسي تاريخ, زبان و هويت آنها در ايران

حسن راشــــــــــدی


ترکان / چشم انداز آتی ناسيوناليسم قومی در آذربايجان ايران / 3-توده­ های اجتماعی

در بخش توده­هاي اجتماعي هم به برخي علائم آگاهي­هاي قومي و به نوعي مطالبات هويت­گرايانه مي­توان اشاره کرد. در ميان توده­هاي اجتماعي نيز استعدادهاي قابل مشاهده­اي براي بسيج­پذيري قومي و يا هويت­يابي قومي وجود دارد. در مواقع مختلفي چه در انتخابات يا مطبوعات يا يکسري فراخوان­هاي ديگر که در مورد مطالبات قومي طرح مسأله شده, استقبال خاصي از طرف مردم صورت گرفته است. مثلاً در انتخابات مجلس پنجم در سال ۷۴ تبريز, فردي گمنام و بدون پشتوانه خاص در ميان نزديک به يکصد کانديدا جزء نفرات اول شد که تحقق مطالبات فرهنگي و مدني قومي محور تبليغات و فعاليت­هاي وي بود. آراي اين نماينده در تبريز از طرف فرمانداري نزديک به يکصد و ده­هزار راي اعلام شد, که اين حجم آرا در مقايسه با ديگر کانديداها, ميزان بالاي استعداد بسيج­پذيري قومي را در مدت کم تبليغات انتخاباتي نشان مي­دهد.

انتخابات مجلس پنجم را مي­توان نقطه عطفي در ظهور گرايشات و تعلقات قومي مردم تبريز در طول چند دهه پس از قضيه فرقه دموکرات تلقي کرد. در اين انتخابات برخلاف انتخابات قبلي که معمولاً بين ۵۰ تا ۵۵ درصد واجدين شرايط شرکت مي­کردند, بيش از ۷۰ درصد مردم در انتخابات شرکت کردند. هيجان و شور و نشاطي که براي انتخاب فرد مورد نظر صورت گرفت تا قبل از آن سابقه­اي در انتخابات تبريز نداشت. اين در حالي بود که در انتخابات مجلس دوم خبرگان رهبري در سال ۱۳۶۹ مردم تبريز با %۳۶ مشارکت کمترين ميزان مشارکت را در سطح کشور داشتند و همينطور در سومين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري در سال ۱۳۷۷ کمترين ميزان مشارکت از طرف مردم تبريز صورت گرفت. در صورتي که يک سال قبل در انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ با توجه به برنامه­هايي که آقاي خاتمي براي بهبود وضعيت فرهنگي و مطالبات قومي داشتند و همينطور اميدهايي که براي اصلاحات سياسي- اجتماعي و اقتصادي بوجود آمده بود استقبال بي­نظيري از ايشان بعمل آمد و يکي از بالاترين آراي آقاي خاتمي در سطح کشور و نسبت به ديگر کانديداهاي حاضر در انتخابات در سطح کشور بدست آمده که نشان دهنده اين امر بود که رويکرد مردم فقط احساساتي و عاطفي نيست بلکه بر مبناي آگاهي­هايي است که برخواسته از شعور اجتماعي و سياسي آنهاست و در تاريخ معاصر کشورمان نيز رگه­هاي قابل توجهي از آن را مي­توان يافت.

همين طور استقبال از مطبوعات هويت­گرا در بين توده مردم بسيار قابل توجه است که به اختصار توضيحاتي درباره دو نشريه ارايه مي­شود:

نشريه شمس تبريز به عنوان مهمترين نشريه علاقمند به مسائل قومي و منطقه­اي وقتي در اواخر سال ۱۳۷۷ شروع به کار کرد, دو هفته­نامه بود و با شمارگان دو هزار نسخه به چاپ مي­رسيد, که بعد از چند ماه با توجه به استقبال­هايي که صورت گرفت تبديل به هفته­نامه شد و در عرض دو سال شمارگان آن به بيست هزار افزايش يافت. به عبارت ديگر شمارگان اين نشريه در مقايسه با آغاز انتشار آن به بيست برابر رسيد و همينطور هفته­نامه نويد آذربايجان که تقريباً به مسايل و مطالبات قومي علاقمند است پس از يکسال, از يکبار انتشار در هفته­ به دوبار انتشار در هفته­ تغيير يافت و نيز در عرض کمتر از ۲ سال شمارگان آن از پنج هزار به بيست­هزار افزايش يافت که نشانگر استقبال مردمي از مطبوعات علاقمند به مسايل قومي است. مورد آخري که در بحث و رفتار توده­هاي اجتماعي و مردمي مي­توان به آن اشاره کرد. مربوط به تجمعات سالانه در قلعه بابک طي سه سال اخير است. اين تجمع به مناسبت تولد بابک خرمدين از مبارزان عليه خلافت عباسي به صورت محدود تا سال ۷۸ با چند هزار نفر برگزار مي­شد که عمدتاً برخي فعالان دانشجويي و جمعيت­هاي علاقمند به فعاليت­هاي فرهنگي را شامل مي­شد تا اينکه در سال ۱۳۷۹ اين تجمع, وضعيت­ فراگيرتري پيدا کرد و به سطح جامعه گسترش يافت. در اين سال طبق گزارش­هاي مختلف جمعيت حاضر در قلعه بين ۳۰ تا ۱۰۰ هزارنفر تخمين زده شد و در سال بعد يعني در ۱۵ تير ماه ۱۳۸۰ , از يکصد تا دويست­هزار نفر اعلام شد. همچنين در ۱۴ تيرماه ۱۳۸۱ ميزان استقبال و حضور مردم در قلعه بابک که نمادي از هويت­خواهي فزاينده و توسل به شخصيت­هاي آذربايجاني محسوب مي­شود, افزايش چشمگيري يافت و طبق گزارشها و اخبارمختلف, بيش از دويست­هزار نفر در اين روز به قلعه بابک تقريباً در يکصد و پنجاه کيلومتري تبريز- عزيمت کرده بودند.

 


کیتابین ایچینده کی لر


1- مقدمه

2- باشلانیش

3- تحریف تاریخ

4- رابطه هويت ملّی و هويت قومی در بين جوانان تبريز

5- چشم انداز آتی ناسيوناليسم قومی در آذربايجان ايران

—الف- عوامل مؤثر بر شکلگيری ناسيوناليسم قومی

—ب- وضعيت ناسيوناليسم قومی در آذربايجان

—ج- ايدئولوژی قومی

—د- پايگاه اجتماعی و شيوه های طرح مطالبات قومی

—۱- نخبگان و فعالان قومی

—۲- دانشجويان و تحصيلکردگان

—۳- توده های اجتماعی

—نتيجه گيري

6- واقعيتهای تاريخی و بافت جمعيتی کشور

7- کسروی و تحريفهای او

8- ترکان و زبان ترکی در آئينه تاريخ و ادبيات

9- فارسی دری, زبان مهاجر يا بومی در ايران؟

10- سيمای ترکان در آثار شعرای فارسی گوی و مورخين مشهور

11- چهره ترکان از نظر ژنتیکی

12- اهميت زبان ترکی در ايران در قرون گذشته از ديد مورخين, سياحان و ديپلماتهای خارجی

13- در ذکر شمهاي از شمايل و فضايل خاصة پادشاه جمجاه خلدالله ملکه و سلطانه

14- دغدغه ناسيوناليستهای افراطی

15- آذربايجان تاريخی و محدوده آن از نظر مورخين

16- جمهوري آذربايجان و بحث بر سر اين نام

17- ايران و ما

18- آذربايجان و ايران

19- منابع مورد استفاده

یازار / Yazar : حسن راشدی

بو یازېنې دا اۏخویون /Bu Yazını da Oxuyun

الفبای زبان تورکی در طول تاریخ

الفبای زبان تورکی در طول تاریخ برای نگارش زبانهای تورکی در طول تاریخ الفبا‌های مختلف …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *