یئنی یازې‌لار / Yeni Yazılar
آنا صفحه Ana Səhifə / گۆندم / تاریخده بو گۆن / 21 آذر 1324 حادثه‌ی فراموش نشدنی و برگ زرّین در تاریخ آذربایجان!

21 آذر 1324 حادثه‌ی فراموش نشدنی و برگ زرّین در تاریخ آذربایجان!

yeniqapi-yenilogooo

21 آذر 1324 حادثه‌ی فراموش نشدنی و برگ زرّین در تاریخ آذربایجان!
حسن راشدی : 19 آذر 1397
21 آذر 1324 یکی ار حوادث بزرگ و فراموش نشدنی در تاریخ آذربایجان و سربلندی مردم آن است.
هنوز عظمت و کارهای بزرگ و باور نکردنی که در طول یک‌سال حاکمیت فرقه دموکرات آذربایجان به رهبری سیاستمدار برجسته آذربایجان سید جعفر پیشه‌وری در آذربایجان صورت گرفت به درستی تجزیه و تحلیل نشده است و عظمت این روز تاریخی و کارهای عظیمی که برای رفاه و سربلندی مردم آذربایجان در طول این یک سال و از 21 آذر 1324 تا 21 آذر 1325 در منطقه صورت گرفت در مطبوعات، رسانه‌های گروهی، کتاب‌ها و شبکه‌های اجتماعی جایگاه واقعی خود را نیافته است؛ چرا که هنوز هستند کسانیکه مسأله 21 آذر 1324 را با دیدگاه شوونیستی و شاهنشاهی می‌بینند!
اگر فقط رسمی شدن زبان مادری ترکی و تدریس آن در کلیه مدارس و دانشگاه آذربایجان، بکار گیری این زبان در تمام سطوح ادارات و مراکز دولتی و غیر دولتی را در طول یک‌سال در نظر بگیریم با کارهای عظیم و باورنکردنی مواجه می‌شویم!
تدوین این‌همه کتاب‌های درسی به زبان ترکی برای تدریس در کلیه مدارس آذربایجان در مدت زمان چند ماه و آماده کردن معلمان برای تدریس آن و نوشتن متون کلیه دعاوی، گزارشها، شکایات، محاکمات در این مدت کوتاه نشان می‌دهد که دولت‌مردان آن روز آذربایجان با چه انرژی و عشق به وطن کار می‌کرده و بکارگیری زبان مادری ترکی در همه‌‌ی زمینه‌ها چقدر برای مردم هم راحت و کارگشا بوده است.
با اینکه کسی زبان ترکی را در مدارس و دانشگاهها به صورت کلاسیک تحصیل نکرده اما چه راحت و آسان در خواندن و نوشتن آن مهارت خودرا نشان می‌دهد. معلمی که هیچ تحصیلاتی به ترکی نداشته به راحتی برای دانش‌آموزان به زبان مادری تدریس می‌کند و استاد دانشگاه درس پزشکی و دیگر تخصص‌ها را به زبان مادری برای دانشجویان می‌آموزد و حتی آن روستایی، بدون خواندن یک کلاس به ترکی، استشهاد محلّی و شکایت خودرا به راحتی و با درک کامل معانی نوشته‌های خود، به زبان مادری می‌نویسد!
در زمان حاکمیت یک‌ساله‌ی فرقه دموکرات بر آذربایجان برای نخستین بار در تاریخ ایران به زنان حق رای داده می‌شود، جالب است بدانید زنان کشور ایتالیا بعد از آذربایجان دارای حق رای شدند! در طول این یک‌سال، حکومت ملی قانون جامع کار را تدوین کرد و با گشودن انبارها و سیلوهای دولتی قیمت‌ها را تثبیت کرد، خیابان‌های اصلی تبریز آسفالت شد، کلینیکها و کلاس‌های پیکار با بیسوادی، دانشگاه، ایستگاه رادیویی و چاپ‌خانه دایر گردید. خیابان‌ها به نام ستارخان و باقرخان و سایر قهرمانان آذربایجان نامگذاری شدند و چهره شهر تبریز دگرگون گردید.
ملی کردن بانک‌ها، احداث نوانخانه‌ها، خانه‌های سالخوردگان، بیمارستان‌ها، بنای تئاتر، ایجاد بنگاه‌های نشر کتاب به زبان ترکی و گرد‌آوری اشعار و فرهنگ عامیانه، اصلاحات ارضی و تقسیم زمین‌های دولتی و املاک خان‌ها و فراریانی که به تهران رفته و در صف مخالفین نهضت آذربایجان و تحت فرمان محمدرضا پهلوی قرار گرفته بودند میان دهقانان و کارهای بسیاری که از همه آنها نمی توان در اینجا نام برد از اقدامات عام‌المنفعه حکومت ملی در طول این یک‌سال بود.
در این مدت، به قول دکتر غلامحسین ساعدی نویسنده‌ی بزرگ آذربایحان که می‌گوید: ” در آن یک سال بود که احساس کردم آدم هستم! ” حسّ سربلندی و افتخار به هر کس دست می‌داده است.
ریچارد کاتم سیاستمدار آمریکایی که مخالف فرقه دموکرات هم بوده می‌گوید: «کاری که فرقه در آن یک سال در آذربایجان انجام داد بیش از کارهایی بود که رضا شاه در طول بیست سال انجام داد»!

یازار / Yazar : حسن راشدی

بو یازېنې دا اۏخویون /Bu Yazını da Oxuyun

15-nci esl

اصل 15 قانون اساسی و تفسیرهای نابجا از آن / علیرضا فرشی دیزج‌یکان

اصل 15 قانون اساسی و تفسیرهای نابجا از آن / علیرضا فرشی دیزج‌یکان چکیده: یکی …


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/yeniqapi/public_html/wp-includes/class-wp-comment-query.php on line 399

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *